2014 National Youth Concerto Competition

General
Information
Previous
Winners
Conditions
of Entry
Application
Form
Competition sponsor

 

Previous Winners

1976
1st:  Raffaela Acella (SA)
2nd:  Leone Zieger (NSW) & Harold Wilson (QLD)

1977
1st:  Howard Penny (ACT) & Deborah Fox (SA)
3rd:  Jane Hazelwood (NSW)
4th:  Hsu-Lee Tsund (QLD)

1978
1st:  Jane Peters (SA) & Steven Tsung (QLD)
3rd:  Stephanie Blake (VIC)
4th:  Peter Exton (WA) & Christine Lockwood (QLD)

1979
1st:  Nancy Tsung (QLD)
2nd:  John Rogers (QLD)
3rd:  Bernard Langham (WA)
4th:  Diane Froomes (VIC)

1980
1st:  Richard Tognetti (NSW)
2nd:  Anna Rex (QLD)
3rd:  Kirsten Williams (NSW)
4th:  Elizabeth Haydon (ACT)

1981
1st:   Sarah Shepherd (ACT)
2nd:  Kate Buchdahl (ACT)
3rd:  Douglas MacNicol (ACT)
4th:  Andrew Goodwin (VIC)

1982 (extended to all Commonwealth countries in 1982)
1st:   Kai Gleusteen (Canada)
2nd:  Kirsten Williams (Australia)
3rd:  Rowan Prior (NZ) & Anna Solomon (England)

1983
1st:  Alexandra Stender (NSW)
2nd:  Susan Collins (NSW) & Michael Milton (NSW)
3rd:  Matthew Kinmont (QLD)

1984
1st:  Neil Heyde (ACT)
2nd:  Graeme Jennings (QLD)
3rd:  Nicholas Milton (NSW)
4th:  Jacqueline Ardlie (ACT)

1985
1st:  Nicholas Milton (NSW)
2nd:  Elaine Twunoda (VIC)
3rd:  Anne Harvey (VIC)
4th:  Anna McMichael (SA)

1986
1st:  Anne Harvey (VIC)
2nd:  Julian Smiles (ACT)
3rd:  Theresa Schutz (ACT)
4th:  Catherine Gill (ACT)

1987
1st:  Kirsten Waters (QLD)
2nd:  Fenella Gill (ACT)
3rd:  Susannah Webb (SA)
4th:  Julian Martin (ACT)

1988
1st:  Myee Clohessy (NSW)
2nd:  Sofia Dodds (SA)
3rd:  Susannah Webb (QLD)
4th:  Christy Patton (NSW)

1989
1st:  Zoe Black (VIC)
2nd:  Sofia Dodds (SA)
3rd:  Rowan Harvey (NSW)
4th:  Melanie Dyball (VIC)

1990
1st:  Sofia Dodds (SA) & Clancy Newman (NSW)
3rd:  Natalie Chee (NSW)
4th:  Rowan Harvey (NSW)

1991
1st:  Natalie Chee (NSW)
2nd:  Li Wei Qin (VIC)
3rd:  Tania Davis (NSW)
4th:  Naomi Englbrecht (NSW)

1992
1st:  Hugh Won (NSW)
2nd:  Sally Cooper (SA)
3rd:  Katherine Brown (ACT)
4th:  Gregory Lee (QLD)

1993
1st:  Li Wei Qin (VIC)
Finalists:  Aaron Barnden (VIC), Sally Cooper (SA) & Dominique Gallery (VIC)

1994
1st:  Sally Cooper (SA)
Finalists:   Aaron Barnden (VIC) & Judith Hurst (ACT)

1995
1st:  Judith Hurst (ACT)
Finalists:  Louisa Breen (VIC) & Alexandra Mitchell NSW)

1996
1st:  Alexandra Mitchell (NSW)
Finalists:  Sunny Roh (NSW) & Patrick Wong (NSW)

1997
1st:  Alexandra Osborne (NSW)
Finalists:  Frank Bibic (ACT) & Brian Blackwell (QLD)

1998
1st:  Naoko Miyamoto (NSW)
Finalists:  Brian Blackwell (QLD) & Roslyn Nippita (NSW)

1999
1st:  Victoria Jacono (NSW)
Finalists:   Susannah George (QLD) & Pei-Sian Ng (SA)

2000
1st:  Kristian Winther (ACT)
Finalists:  Susan Cooper (SA) & Quyen Le (NSW)

2001
1st:  Emily Dellit (QLD)
Finalists:  Ayako Ishikawa (VIC) & Thomas Talmacs (NSW)

2002
1st:  Ray Chen (QLD)
Finalists:  Yelian He (VIC) & Richard Pollett (QLD)

2003
1st:  Suyeon Kang (NSW)
Finalists:  Yoshika Masuda (NSW) & Joey Neeman (ACT)

2004
1st:  Tessa Ho (NSW)
Finalists:  Xi May Zhen (NSW) & Bing Xiang (NSW)

2005
1st:  Lillian So (NSW)
Finalists:  Xi May Zhen (NSW) & Philip Brett (NSW)

2006
1st:  Kana Ohashi (VIC)
Finalists:  Xi May Zhen (NSW) & Christine Wang (QLD)

2007
Equal 1st:  Ben Farrands (VIC) & Xi May Zhen (NSW) & Jonathan Mui (NSW)

2008
1st:  Emily Sun (NSW)
Finalists:  Dasha Moloksher (VIC) & Christopher Mui (NSW)

2009
1st:  Rachel Siu (NSW)
Finalists:  Adele Xiang (VIC) & James Dong (VIC)

2010
1st:  Anna Lisa Da Silva Chen (NSW)
Finalists:  Kako Miura (NSW) and Eddy Chen (QLD)
Watch Anna’s performance of Wieniawski’s 2nd Violin Concerto on YouTube

2011
1st:  Wendy Kong (NSW)
Finalists: Lily Higson-Spence (QLD) and Stephanie Stamopoulos (VIC)
Watch Wendy’s performance of Tchaikovsky’s Violin Concerto on YouTube

2012
1st: Harry Ward, NSW
Finalists: Grace Clifford (NSW) and Emma Zhuang (NSW)

2013
1st: Josephine Chung, NSW
Finalists: Lily Higson-Spence (QLD) and Sam Lucas (QLD) 
Watch Josephine’s performance of the Bruch Scottish Fantasy on Youtube